Najpierw w Czechach, później na Słowacji, a podobno także w
Polsce prowadzone były lub trwają badania dotyczące warunków pracy pielęgniarek
i położnych. Mój subiektywny ranking przyjaznego środowiska zawodowego w podmiotach
opieki zdrowotnej w naszych krajach jest odwrotnie proporcjonalny do wymienionej
na wstępie kolejności terminu rozpoczęcia badań. I tak, wg mojej wiedzy,
najlepsze, choć niezadawalające, warunki pracy mają czeskie pielęgniarki i
położne. Drugą pozycję zajmują Słowacy, a ostatnią Polacy. Przejdźmy zatem do
szczegółów.
Translate
czwartek, 30 stycznia 2014
poniedziałek, 6 stycznia 2014
Im więcej odleżyn, tym większe zyski i lepszy rynek zbytu
Ten mechanizm demaskuje i opisuje Ľubica Kočanová - słowacka pielęgniarka i blogerka - wyliczając koszty finansowe, społeczne i zwyczajnie ludzkie, wynikające z
niewłaściwej opieki nad pacjentami obłożnie chorującymi.
wtorek, 31 grudnia 2013
Życzenia na Nowy 2014 Rok
W ostatnim dniu roku 2013 pragnę podziękować wszystkim
Czytelniczkom i Czytelnikom mojego bloga za odwiedziny i poświęcony czas na
czytanie. Mam nadzieję, iż lektura artykułów i wpisów była ubogacająca.
Nowy 2014 Rok niechaj będzie lepszy od poprzednika. Niech Wam
przyniesie moc sukcesów, momentów zachwytu, nawet nad – wydawać by się mogło –
banalnymi drobiazgami i zdarzeniami. Niech będzie okazją do refleksji,
samodoskonalenia się i zabawy w życie (nie mylić z żytem).
Czytelniczkom i
Czytelnikom z różnych zakątków świata życzę
Szczęśliwego Nowego
Roku 2014
Šťastný Nový Rok
Šťastný Nový Rok
Срећна Нова Година
Godt Nytår
Happy New Year
Feliz Año Nuevo
Gelukkig Nieuwjaar
Selamat Tahun Baru
Glückliches neues Jahr
С Новым годом
З Новим роком
Wojciech Nyklewicz
![]() |
| Autor: Tuan Hung Nguyen. Źródło: http://pixabay.com/pl/program-fireworks-white-czerwony-80187/ |
wtorek, 19 listopada 2013
Ostatni gasi światło w ochronie zdrowia
„Ostatni gasi światło w ochronie zdrowia” to tytuł
„reportażu z przyszłości”, który napisałem we wrześniu 2013 w czasie trwania
protestu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, który odbył się w
Warszawie (11.09.2013). Tekst przeznaczony był do publikacji w dużym dzienniku
centralnym, jednak nie został wydrukowany.
Jest to niejako literacka opowieść o ochronie zdrowia i kształceniu medycznym w Polsce widziane oczami Starej Pielęgniarki. 67-letnia Dama może powiedzieć już wszystko… Także to, czego oficjalnie nie powiedzą pielęgniarki-praktycy czy pielęgniarki-nauczyciele akademiccy z obawy przed…
Jest to niejako literacka opowieść o ochronie zdrowia i kształceniu medycznym w Polsce widziane oczami Starej Pielęgniarki. 67-letnia Dama może powiedzieć już wszystko… Także to, czego oficjalnie nie powiedzą pielęgniarki-praktycy czy pielęgniarki-nauczyciele akademiccy z obawy przed…
No właśnie, co można stracić, mówiąc o tym, jak jest
naprawdę? Na co można narazić siebie, ujawniając nieprawidłowości w ochronie
zdrowia i szkolnictwie wyższym?
Zapraszam do lektury,
Wojciech Nyklewicz
wtorek, 12 listopada 2013
Konferencje w Polsce są różne – list do Przyjaciela na Słowacji
Ahoj Lukáši
Pamiętasz, niedawno, podczas konferencji w Polsce, zapytałeś
mnie o to, jak transferujemy wiedzę teoretyczną do praktyki? Nie umiałem Ci
wtedy na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ zmieszały mi się obrazy tego, w jaki
sposób Wy – Słowacy – to robicie, z tym, jak to jest w Polsce. Potem jeszcze
długo na ten temat rozmyślałem i powiem Ci, że dzięki temu, iż miałem możliwość
uczestniczenia w życiu konferencyjnym w obu krajach, dużo łatwiej jest mi
dostrzec wady i zalety zarówno polskiego transferowania wiedzy do praktyki, jak
i tego, co moglibyśmy Wam ze swej strony zaproponować, jako dobrą praktykę.
czwartek, 7 listopada 2013
Było sobie dwóch nauczycieli: Moty i Demoty
„To świetny pomysł – opisanie motywujących i demotywujących
zachowań nauczycieli.” – napisałem w mailu do Autorek sąsiedniego bloga Archiwum P,
które właśnie taki artykuł przygotowały. W dalszej części listu stwierdziłem: „Bolączką
polskiego systemu kształcenia jest brak przekazywania sobie wzajemnie
rzetelnych informacji zwrotnych. Ani Wy, studenci, ani nauczyciele – żadna z
tych grup nie wie, jak jest postrzegana przez innych.”
poniedziałek, 4 listopada 2013
Szkolenie w Brnie
Gdy w lutym 2009 r. zupełnie przypadkowo rozpocząłem
korespondencję z Janą Korandovą – pielęgniarką naczelną Instytutu Reumatologii
w Pradze i ekspertką Europejskiej Ligi Przeciwreumatycznej w Zurychu – nie
wiedziałem, że wyniknie z tego współpraca, której pierwsze owoce właśnie
dojrzewały.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
