Translate

wtorek, 31 grudnia 2013

Życzenia na Nowy 2014 Rok

W ostatnim dniu roku 2013 pragnę podziękować wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom mojego bloga za odwiedziny i poświęcony czas na czytanie. Mam nadzieję, iż lektura artykułów i wpisów była ubogacająca.

Nowy 2014 Rok niechaj będzie lepszy od poprzednika. Niech Wam przyniesie moc sukcesów, momentów zachwytu, nawet nad – wydawać by się mogło – banalnymi drobiazgami i zdarzeniami. Niech będzie okazją do refleksji, samodoskonalenia się i zabawy w życie (nie mylić z żytem).

Czytelniczkom i Czytelnikom z różnych zakątków świata życzę
Szczęśliwego Nowego Roku 2014
Šťastný Nový Rok
Šťastný Nový Rok
Срећна Нова Година
Godt Nytår
Happy New Year
Feliz Año Nuevo
Gelukkig Nieuwjaar
Selamat Tahun Baru
Glückliches neues Jahr
С Новым годом
З Новим роком


Wojciech Nyklewicz


Autor: Tuan Hung Nguyen. Źródło: http://pixabay.com/pl/program-fireworks-white-czerwony-80187/

wtorek, 19 listopada 2013

Ostatni gasi światło w ochronie zdrowia

„Ostatni gasi światło w ochronie zdrowia” to tytuł „reportażu z przyszłości”, który napisałem we wrześniu 2013 w czasie trwania protestu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, który odbył się w Warszawie (11.09.2013). Tekst przeznaczony był do publikacji w dużym dzienniku centralnym, jednak nie został wydrukowany. 

Jest to niejako literacka opowieść o ochronie zdrowia i kształceniu medycznym w Polsce widziane oczami Starej Pielęgniarki. 67-letnia Dama może powiedzieć już wszystko… Także to, czego oficjalnie nie powiedzą pielęgniarki-praktycy czy pielęgniarki-nauczyciele akademiccy z obawy przed…


No właśnie, co można stracić, mówiąc o tym, jak jest naprawdę? Na co można narazić siebie, ujawniając nieprawidłowości w ochronie zdrowia i szkolnictwie wyższym?

Zapraszam do lektury,
Wojciech Nyklewicz

wtorek, 12 listopada 2013

Konferencje w Polsce są różne – list do Przyjaciela na Słowacji

Ahoj Lukáši

Pamiętasz, niedawno, podczas konferencji w Polsce, zapytałeś mnie o to, jak transferujemy wiedzę teoretyczną do praktyki? Nie umiałem Ci wtedy na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ zmieszały mi się obrazy tego, w jaki sposób Wy – Słowacy – to robicie, z tym, jak to jest w Polsce. Potem jeszcze długo na ten temat rozmyślałem i powiem Ci, że dzięki temu, iż miałem możliwość uczestniczenia w życiu konferencyjnym w obu krajach, dużo łatwiej jest mi dostrzec wady i zalety zarówno polskiego transferowania wiedzy do praktyki, jak i tego, co moglibyśmy Wam ze swej strony zaproponować, jako dobrą praktykę.

czwartek, 7 listopada 2013

Było sobie dwóch nauczycieli: Moty i Demoty

„To świetny pomysł – opisanie motywujących i demotywujących zachowań nauczycieli.” – napisałem w mailu do Autorek sąsiedniego bloga Archiwum P, które właśnie taki artykuł przygotowały. W dalszej części listu stwierdziłem: „Bolączką polskiego systemu kształcenia jest brak przekazywania sobie wzajemnie rzetelnych informacji zwrotnych. Ani Wy, studenci, ani nauczyciele – żadna z tych grup nie wie, jak jest postrzegana przez innych.”

poniedziałek, 4 listopada 2013

Szkolenie w Brnie

Gdy w lutym 2009 r. zupełnie przypadkowo rozpocząłem korespondencję z Janą Korandovą – pielęgniarką naczelną Instytutu Reumatologii w Pradze i ekspertką Europejskiej Ligi Przeciwreumatycznej w Zurychu – nie wiedziałem, że wyniknie z tego współpraca, której pierwsze owoce właśnie dojrzewały.

środa, 30 października 2013

O konferencjach w Polsce. Czy na pewno o wszystkich?

- Vojtík, na tej konferencji są sami nauczyciele akademiccy i nie ma pielęgniarek praktyków? – zapytał mnie szeptem mój słowacki Przyjaciel.

poniedziałek, 28 października 2013

„Archiwum P” – nowy blog w sieci

Po sąsiedzku, na firmamencie niezależnych mediów elektronicznych pojawił się nowy polski blog, pisany przez studentki studiów magisterskich pielęgniarstwa z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Autorkami są Klaudia Massalska i Anna Sykut, które mają już za sobą debiut pisarski na łamach Sztuki Pielęgnowania. Tym razem swoje świeże i odważne podejście do zagadnień zawodowych w pielęgniarstwie publikują na blogu zatytułowanym "Archiwum P"