Translate

wtorek, 19 listopada 2013

Ostatni gasi światło w ochronie zdrowia

„Ostatni gasi światło w ochronie zdrowia” to tytuł „reportażu z przyszłości”, który napisałem we wrześniu 2013 w czasie trwania protestu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, który odbył się w Warszawie (11.09.2013). Tekst przeznaczony był do publikacji w dużym dzienniku centralnym, jednak nie został wydrukowany. 

Jest to niejako literacka opowieść o ochronie zdrowia i kształceniu medycznym w Polsce widziane oczami Starej Pielęgniarki. 67-letnia Dama może powiedzieć już wszystko… Także to, czego oficjalnie nie powiedzą pielęgniarki-praktycy czy pielęgniarki-nauczyciele akademiccy z obawy przed…


No właśnie, co można stracić, mówiąc o tym, jak jest naprawdę? Na co można narazić siebie, ujawniając nieprawidłowości w ochronie zdrowia i szkolnictwie wyższym?

Zapraszam do lektury,
Wojciech Nyklewicz

wtorek, 12 listopada 2013

Konferencje w Polsce są różne – list do Przyjaciela na Słowacji

Ahoj Lukáši

Pamiętasz, niedawno, podczas konferencji w Polsce, zapytałeś mnie o to, jak transferujemy wiedzę teoretyczną do praktyki? Nie umiałem Ci wtedy na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ zmieszały mi się obrazy tego, w jaki sposób Wy – Słowacy – to robicie, z tym, jak to jest w Polsce. Potem jeszcze długo na ten temat rozmyślałem i powiem Ci, że dzięki temu, iż miałem możliwość uczestniczenia w życiu konferencyjnym w obu krajach, dużo łatwiej jest mi dostrzec wady i zalety zarówno polskiego transferowania wiedzy do praktyki, jak i tego, co moglibyśmy Wam ze swej strony zaproponować, jako dobrą praktykę.

czwartek, 7 listopada 2013

Było sobie dwóch nauczycieli: Moty i Demoty

„To świetny pomysł – opisanie motywujących i demotywujących zachowań nauczycieli.” – napisałem w mailu do Autorek sąsiedniego bloga Archiwum P, które właśnie taki artykuł przygotowały. W dalszej części listu stwierdziłem: „Bolączką polskiego systemu kształcenia jest brak przekazywania sobie wzajemnie rzetelnych informacji zwrotnych. Ani Wy, studenci, ani nauczyciele – żadna z tych grup nie wie, jak jest postrzegana przez innych.”

poniedziałek, 4 listopada 2013

Szkolenie w Brnie

Gdy w lutym 2009 r. zupełnie przypadkowo rozpocząłem korespondencję z Janą Korandovą – pielęgniarką naczelną Instytutu Reumatologii w Pradze i ekspertką Europejskiej Ligi Przeciwreumatycznej w Zurychu – nie wiedziałem, że wyniknie z tego współpraca, której pierwsze owoce właśnie dojrzewały.

środa, 30 października 2013

O konferencjach w Polsce. Czy na pewno o wszystkich?

- Vojtík, na tej konferencji są sami nauczyciele akademiccy i nie ma pielęgniarek praktyków? – zapytał mnie szeptem mój słowacki Przyjaciel.

poniedziałek, 28 października 2013

„Archiwum P” – nowy blog w sieci

Po sąsiedzku, na firmamencie niezależnych mediów elektronicznych pojawił się nowy polski blog, pisany przez studentki studiów magisterskich pielęgniarstwa z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Autorkami są Klaudia Massalska i Anna Sykut, które mają już za sobą debiut pisarski na łamach Sztuki Pielęgnowania. Tym razem swoje świeże i odważne podejście do zagadnień zawodowych w pielęgniarstwie publikują na blogu zatytułowanym "Archiwum P"

poniedziałek, 21 października 2013

„Nie jesteśmy szmatami” – polskie kulisy wywiadu ze słowacką pielęgniarką

„Tekst dosyć mocny” – napisała Katarzyna Trzpiel – redaktor naczelna Sztuki Pielęgnowania po lekturze polskiej wersji wywiadu, który przeprowadził Karol Sudor – dziennikarz portalu informacyjnego SME.SK – ze słowacką pielęgniarką i blogerką Svetlaną Schubertovą.