Translate

niedziela, 31 stycznia 2016

Rząd zwrócił się do wojska o pomoc dla preszowskiego Szpitala - doniesienie ze Słowacji

Z powodu braku porozumienia z rządem w sprawie podwyżek płac i poprawy warunków pracy, słowackie pielęgniarki i położne złożyły wypowiedzenia. Sytuacja ta spowodowała poważny kryzys w systemie ochrony zdrowia. W mediach ukazuje się dziennie po kilka informacji o aktualnej sytuacji, trwają negocjacje, w których uczestniczą Słowacki Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Słowacka Izba Pielęgniarek i Położnych.
Poniżej zamieszczam tłumaczenie jednego z doniesień prasowych.


Rząd zwrócił się do wojska o pomoc dla preszowskiego Szpitala
Informacja prasowa Słowackiej Agencji Prasowej TASR z dnia 29.01.2016 r. 
Źródło: http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/stat-povolal-do-presovskej-nemocnice-na-pomoc-armadu-1053769
Przekład z języka słowackiego: Wojciech Nyklewicz

Ministerstwo Zdrowia skierowało do preszowskiego Szpitala Uniwersyteckiego im. J. A. Reimana przedstawicieli słowackich Sił Zbrojnych w celu wykonywania zadań w zastępstwie za brakujące pielęgniarki. Informację tę przekazała Monika Kavecká – prezeska Słowackiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Taka decyzja jest dowodem na to, że Ministerstwo Zdrowia do chwili obecnej ryzykowało pogorszenie stanu zdrowia pacjentów i że fakt potencjalnego zagrożenia systemu opieki zdrowotnej ukrywano przed społeczeństwem. Sądzono, że w krótkim czasie uda się znaleźć odpowiednią liczbę wykwalifikowanego personelu. – powiedziała Kavecká.

Prešovská nemocnica. Snímka: TASR/M. Kapusta

Ministerstwo potwierdziło interwencję wojskową

Ministerstwo potwierdziło skierowanie wojskowych specjalistów do preszowskiego Szpitala. Jednak zaznacza, że nie chodzi o sytuację kryzysową. – Jest to kolejne kłamstwo przywódców organizacji pielęgniarskich [chodzi o samorząd i związek zawodowy – przyp. tłumacza]. W żadnym przypadku nie mamy do czynienia z sytuacją kryzysową. Szpital w Preszowie zwrócił się do wojska o pomoc w przypadku potrzeby zabezpieczenia normalnego, planowego sprawowania opieki zdrowotnej. – powiedział Słowackiej Agencji Prasowej rzecznik prasowy resortu zdrowia Peter Bubla.
Według jego słów, wojsko dysponuje 39. pielęgniarkami, kierowanymi do pracy w szpitalach. Dodał, że w preszowskim Szpitalu od dłuższego czasu stacjonują 3 takie pielęgniarki. Bubla ponownie podkreślił, że intensywna i doraźna opieka zdrowotne w preszowskim Szpitalu jest, była i będzie w pełni zapewniona.
- I znowu musimy dementować informacje wywołujące panikę, które szerzą przedstawiciele pielęgniarskiego związku zawodowego i izby pielęgniarskiej. Według nich jakoby ponad milion mieszkańców województw preszowskiego, żilińskiego i trnawskiego zagrożonych jest brakiem dostępu do opieki zdrowotnej. Powtarzam, że opieka jest w pełni dostępna dla każdego. – powiedział Bubla.
Według jego słów, w województwach żilińskim i preszowskim jest kilka szpitali, których dyrekcje poinformowały, że są przygotowane na przyjęcie pacjentów. Trnawski szpital pracuje zgodnie z planem.
Brakuje ponad 5 tys. pielęgniarek

Zdaniem Kaveckiej, obecnie na Słowacji brakuje ponad 5 tys. pielęgniarek. – Liczba pielęgniarek na tysiąc mieszkańców jest poniżej średniego poziomu dla Unii Europejskiej. – podkreśliła.
Według niej, od 1 lutego 2016 r. ponad milion mieszkańców województw preszowskiego, żilińskiego i trnawskiego będzie pozbawionych właściwej opieki zdrowotnej. Premier Robert Fico, zdaniem Kaveckiej, powinien pilnie zająć się naprawieniem tej sytuacji.
– Słowacki Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Słowacka Izba Pielęgniarek i Położnych są gotowe przyjąć kompromis, przedłożony podczas porannych negocjacji z premierem. W przeciwnym razie sytuacja będzie gwałtownie się pogarszać, dlatego nawet wojsko nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej opieki zdrowotnej podczas obecnego kryzysu. – twierdzi Kavecká.

– Wzywamy przywódców środowisk pielęgniarskich do zaprzestania straszenia obywateli w tak delikatnej materii jaką jest zapewnienie opieki zdrowotnej. – zareagował na to Bubla.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do dyskusji