Translate

poniedziałek, 9 września 2013

Początek roku szkolnego 2013/2014

Wraz z początkiem roku szkolnego ożywają nowe projekty edukacyjne, a ciepłe, wakacyjne wydarzenia przechodzą do sfery wspomnień. Oczywiście, nadal są ważnym zasobem i zapleczem, na którym można budować teraźniejszość.




W cyklu, przybliżającym współpracę czesko-polsko-słowacką, wprowadzam modyfikację, polegającą na zaplataniu „warkocza”. Oznacza to, że kolejne odcinki wspominków będą ukazywały się rzadziej niż co tydzień. Pomiędzy nimi pojawią się aktualności, czyli relacje z tego, co właśnie wydarzyło się, i zapowiedzi tego, o czym gwiazdy już wiedzą.

Zatem, dając na zapowiedzi, zapraszam do lektury czesko-polsko-słowackich wspominków w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. W kolejce do publikacji czekają już opowiadania, zatytułowane „W drodze do Brna” oraz „Szkolenie w Brnie”. Na pulpicie grzeją się obrazy z jesiennej Pragi 2010 r. oraz  świąteczno-noworoczny dystans, a potem to już… Ale o tym, po tym.

Zaczynając historyczno-współczesną przeplatankę, z przyjemnością dowiedziałem się i informację przekazuję o tym, iż nasi przyjaciele ze Słowacji zapowiedzieli swój udział w I Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowo-Naukowej zatytułowanej „Człowiek podmiotem pracy medycznego zespołu interdyscyplinarnego”. Organizatorem spotkania jest Instytut Pielęgniarstwa Collegium Masoviense w Żyrardowie, Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu. W dniu 12 października 2013 swoje wystąpienia zaprezentują: Ivana Harvanová z Katolickiego Uniwersytety w Ružomberku, Katarína Kovalčíková z Narodowego Instytutu Gruźlicy, Chorób Płuc i Chirurgii Klatki Piersiowej Vyšné Hágy oraz Lukáš Kober – przewodniczący Regionalnej Słowackiej Izby Pielęgniarek i Położnych Vysoké Tatry. Usłyszymy referaty o wpływie wielodyscyplinarnego podejścia w leczeniu na zaspokajanie bio-psycho-społecznych i duchowych potrzeb pacjenta z gruźlicą kręgosłupa, o stygmatyzacji i społecznych oraz duchowych problemach pacjentów w terminalnej fazie wieloopornej gruźlicy, a także o negatywnych konsekwencjach stygmatyzacji dla procesu zaspokajania potrzeb pacjentów w terminalnej fazie gruźlicy. Intrygujący zapewne będzie temat o dogoterapii, w której pies jest członkiem zespołu terapeutycznego. Konferencję polecam wszystkim zainteresowanym. Komunikat znajduje się w zakładce Konferencje i Warsztaty.

Na przełom roków planowane są kolejne zajęcia warsztatowe, które poprowadzi Jaroslav Pekara z Pragi, a ich tytuł to: „Profilaktyka przemocy w ochronie zdrowia”. Spotkania mogą odbyć się w różnych miejscach Polski. Terminy tego cyklu szkoleń są w fazie uzgodnień. Szczegóły podam być może na początku października.

Leksykon, którego opis jest poniżej

A tymczasem w aurze wrześniowego słońca, deszczu i prędko szybujących chmur dowiedziałem się, że pewne wydawnictwo (kolejne już) nie jest zainteresowane wydaniem przekładu książki pt. „Lexicon revmatologie pro sestry”, którą napisały Marta Olejárová i Jana Korandová. Wydawnictwo ma do tego prawo – nie mam o to pretensji, i nadal poszukuję wydawcy. Obiecałem to Janie Korandovej w wywiadzie dla Sztuki Pielęgnowania jeszcze pod koniec ubiegłego roku (cały wywiad można przeczytać w miesięczniku Sztuka Pielęgnowania nr 1 (5) styczeń 2013; Nyklewicz W.: Co nowego w czeskim pielęgniarstwie reumatologicznym. Wywiad z Janą Korandovą.). Tak więc, gdyby ktoś z Państwa wiedział, gdzie można wydać „Leksykon”, będę wdzięczny za informację.

Kłaniam się pięknie,

wojciech.nyklewicz (at) gmail.com