Translate

poniedziałek, 2 marca 2015

Szybki przegląd nowego numeru czasopisma Ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia

Pierwszy tegoroczny numer słowackiego czasopisma pielęgniarek i położnych „Ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia” właśnie trafił do czytelników. W dniu 28 lutego 2015 w swoich skrzynkach mailowych odebrało go ponad 26 tys. osób uprawnionych do bezpłatnej prenumeraty. Pozostali mogą go kupić przez Internet w rocznej prenumeracie w cenie 6 Euro. Oto szybki przegląd tematyki tego wydania. A na zakończenie – dość ważna informacja dla polskich autorów.


W tym roku słowackie pielęgniarki obchodzą XX rocznicę utworzenia i działalności ADOS – Stowarzyszenia Agencji Domowej Opieki Pielęgniarskiej. Są to całodobowe ośrodki prowadzone przez pielęgniarki, które świadczą niestacjonarną opiekę pacjentom w ich domowym środowisku 24 godziny, 7 dni w tygodniu. „Domowa opieka pielęgniarska na Słowacji zyskała niezbywalne miejsce w systemie lecznictwa ambulatoryjnego. Ciągle dokonuje się proces przesuwania środka ciężkości leczenia chorych z opieki szpitalnej do środowiska domowego, coraz większego znaczenia nabiera profilaktyka, a proces opieki wychodzi z instytucji i osadza się w środowisku życia pacjentów.” – napisały w swoim artykule na ten temat Mária Cibulková i Libuša Repiská. Autorki odniosły się do zmieniającego się w ciągu 20 lat prawodawstwa regulującego działalność Agencji Pielęgniarskiej Opieki Domowej, sposobów finansowania, współpracy z rodzinami pacjentów i instytucjami pomocy społecznej.



Natomiast Mária Kožuchová i Lucia Dimunová opisały problemy pacjentów unieruchomionych i nieporuszających się samodzielnie, objętych opieką Agencji Pielęgniarskiej Opieki Domowej. Okazuje się, że w kompleksowej opiece domowej nie wszystkie czynności pielęgniarskie są należycie wycenione w systemie ubezpieczeń zdrowotnych.

O potrzebach duchowych pacjentów opieki paliatywnej napisali Zuzana Šenkárová i Lukáš Kober. W badaniu pielęgniarek autorzy zastosowali The Spiritual Care Competence Scale (Leeuwen). Na podstawie wyników wywnioskowali, że poziom wiedzy pielęgniarek o potrzebach duchowych osób chorujących i sposobach ich zaspokajania jest niewystarczający. To badanie może być przyczynkiem do stworzenia większego projektu w celu rozwiązania zmapowanego problemu.

Z kolei w dziale poświęconym kazuistyce Marek Šichman opisał interwencje terapeutyczne decydujące o życiu lub śmierci w przebiegu reakcji anafilaktycznej u ośmioletniego chłopca ukąszonego przez pszczołę. Dramatyczna sytuacja rozegrała się w ambulatorium lekarza rodzinnego, podczas nieobecności lekarki. Pielęgniarka podejmująca akcję ratowniczą przekroczyła swoje kompetencje. Autor, analizując tę sytuację, zwraca uwagę na konieczność precyzyjnej znajomości zakresu swoich kompetencji i dopuszczonych prawem możliwości ich przekroczenia w stanie zagrożenia życia pacjenta.

Słowackie czasopismo „Ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia” zawiera również Suplement z recenzowanymi artykułami. Właśnie w tej części dwumiesięcznika można przeczytać artykuł o jakości życia pacjentów z zespołem psychoorganicznym pielęgnowanych w środowisku domowym. Autorki: Anna Kúdelová, Jana Štrbová i Helena Koňošová – w swoim badaniu zastosowały test MMSE (Mini mental state examination), skalę Barthel oraz skalę PCASEE. Wyniki badania wskazują na to, że ponad połowa pacjentów przeżywa dyskomfort psychiczny.

Natomiast Erika Slamková opisała relacje pacjenta umierającego i jego rodziny postrzegane z perspektywy pielęgniarki pracującej w Agencji Opieki Domowej. Osoby u kresu życia są częstymi podopiecznymi wspomnianych Agencji. Jednak ośrodki te nie są dostosowane do prowadzenia kwalifikowanej opieki paliatywnej czy hospicyjnej choćby dlatego, że nie działają w nich wielospecjalistyczne zespoły terapeutyczne. Autorka przeprowadziła badanie przy użyciu autorskiego kwestionariusza, którym udało się ustalić zależność pomiędzy jakością relacji z osobami bliskimi a jakością relacji z opiekującymi się umierającym pacjentem pielęgniarkami.

Na zakończenie warto wspomnieć o tym, iż Redakcja słowackiego czasopismo „Ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia” w ramach Międzynarodowej Rady Czasopisma zaprosiła do współpracy przedstawicieli z kilku krajów, w tym z Polski. Członkami tego Gremium zostali:
  • Prof. dr sci. med. Vida Živanović, Serbia
  • Assoc. Prof. Natalia Shygonska, PhD., RN, Ukraina
  • dr n. med. Ewa Molka, RN, Polska
  • MA. Renata Mroczkowska, RN, Polska
  • mgr Wojciech Nyklewicz, Polska
  • PhDr. Daniel Jirkovský, Ph.D., MBA, Czechy
  • PhDr. Renáta Zoubková, RN, Czechy
  • Andy Gibbs, BSc (Hons), MSc, PGCert, RN, Wielka Brytania



Przypomnę także, iż autorzy z Polski mogą publikować swoje prace w tym czasopiśmie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do dyskusji