Translate

środa, 30 października 2013

O konferencjach w Polsce. Czy na pewno o wszystkich?

- Vojtík, na tej konferencji są sami nauczyciele akademiccy i nie ma pielęgniarek praktyków? – zapytał mnie szeptem mój słowacki Przyjaciel.

poniedziałek, 28 października 2013

„Archiwum P” – nowy blog w sieci

Po sąsiedzku, na firmamencie niezależnych mediów elektronicznych pojawił się nowy polski blog, pisany przez studentki studiów magisterskich pielęgniarstwa z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Autorkami są Klaudia Massalska i Anna Sykut, które mają już za sobą debiut pisarski na łamach Sztuki Pielęgnowania. Tym razem swoje świeże i odważne podejście do zagadnień zawodowych w pielęgniarstwie publikują na blogu zatytułowanym "Archiwum P"

poniedziałek, 21 października 2013

„Nie jesteśmy szmatami” – polskie kulisy wywiadu ze słowacką pielęgniarką

„Tekst dosyć mocny” – napisała Katarzyna Trzpiel – redaktor naczelna Sztuki Pielęgnowania po lekturze polskiej wersji wywiadu, który przeprowadził Karol Sudor – dziennikarz portalu informacyjnego SME.SK – ze słowacką pielęgniarką i blogerką Svetlaną Schubertovą. 

wtorek, 15 października 2013

Konferencja „Człowiek podmiotem pracy medycznego zespołu interdyscyplinarnego” – niemerytoryczny podgląd

W sobotę 12 października 2013 w Żyrardowie odbyła się konferencja pt. „Człowiek podmiotem pracy medycznego zespołu interdyscyplinarnego”, zorganizowana przez Collegium Masoviense Wyższą Szkołę Nauk o Zdrowiu w Żyrardowie. Konferencja opatrzona numerem „1”, to oznacza, że dr Małgorzata Wojciechowska1 już teraz ma wizję następnego spotkania, i kolejnych. Tak rodzi się tradycja, którą warto kultywować choćby dlatego, że w żyrardowskiej Resursie Organizatorzy Zjazdu stworzyli warunki do międzynarodowego dialogu.

poniedziałek, 14 października 2013

Co dzieje się z relacją pielęgniarka - pacjent? Ze słowackich blogów

„Ci, którzy nie skarżą się, muszą zrozumieć, iż swoim milczeniem wyrażają zadowolenie wobec danej sytuacji.” – napisała na swoim blogu słowacka pielęgniarka Beáta Grešš Halász. Sentencja ta tyczy się zarówno pacjentów jak i pielęgniarek, zarówno na Słowacji jak również w Polsce. O szczegółach erozji relacji pielęgniarek z pacjentami oraz o metodzie psucia zawodowego wizerunku pielęgniarek można przeczytać na portalu Sztuka Pielęgnowania (link znajduje się poniżej).

poniedziałek, 7 października 2013

W drodze do Brna

Podróż do Brna zaczęła się praktycznie w pociągu jadącym do Warszawy z wakacyjnego pobytu w Pradze w sierpniu 2009 r. Ogromny bagaż wspomnień nie domykał się przez całą drogę – ciągle coś wypadało ze środka, stale przypominały się jakieś zdarzenia i trzeba było je upychać niemalże na siłę. Ta „gorączka” była oczywiście przyjemna, czas szybko płynął, a słowacka obsługa wagonu restauracyjnego miło brzmiała w uszach na terytorium Polski. Była to podróż do Brna z przesiadką w „Sajgonie” *.

środa, 2 października 2013

Rozkręcamy medialną akcję Stop Odleżynom

W połowie ubiegłego tygodnia, zdaje się w czwartek 26 września 2013, przeczytałem wywiad ze słowacką pielęgniarką, który Karol Sudor przeprowadził dla dziennika SME.SK. A już we wtorek 1 października, czyli w zaledwie 5 dni mamy pierwsze owoce nowej współpracy polsko-słowackiej.